e-Müstahsil

e-Müstahsil

e-Müstahsil Makbuzu Nedir ?

e-müstahsil hali hazırda defter oluşturan çiftçi veya toptancıalrın defter oluşturmayan mükelleflerden satın aldığı ürünlerde kesmek zorunad olduğu mühtasil makbuzunun elektronik ortamdaki karşılığıdır.

E-Arşiv alt yapısıyla birebir aynıdır. Tek farkı çiftçiye dijital çıktı verilemez sadece kâğıt çıktı verilir, bir sonraki gün saat 24:00’e kadar GİB’e raporlanır, öncesinde iptal edilebilir. Çiftçi GİB sitesinden makbuz numarasını girerek doğrulama yapabilir. Ürünün alındığı yerde internet imkânı yoksa ön kâğıt belge doldurulur ve teslim edilir. Sonrasında sisteme giriş yapılır ve çıktısını bir sonraki ürün alımında çiftçiye teslim edilir.

Kimler e-Müstahsil'e geçiş yapabilir ?

Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden mal satın alımı yapan, Vergi Usul Kanununun 235. maddesinde birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tespit edilenler ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler E-Müstahsil Makbuzu Uygulamasına geçebilir.

Park e-Müstahsil'in Avantajları Nedir ?

Verimliliğiniz Artar

Kâğıt makbuz tedarik, depolama ve gönderim maliyeti ortadan kalkar. Sarf malzeme tüketimi azalır. Kaynak israfını ve makbuz prosedürlerindeki giderleri azaltır.

Hatasız Makbuz

Makbuz işlemleri için ayrı bir personele gerek kalmaz makbuz oluşturma sırasında oluşacak hataların önüne geçmiş olursunuz.

Güvenli

Makbuzlarınız, veri merkezlerimizde 3DS şifreleme teknolojisiyle en güvenli şekilde saklanır. Makbuzlarınıza dilediğiniz an online erişebilirsiniz.

Yasal Mevzuat

Saklama zorunluluğu olan makbuzlarınız 10 yıl boyunca Park sistemlerinde arşivlenir. Böylece, makbuzlarınızı online olarak istediğiniz anda istediğiniz yerden görüntüleyebileceksiniz.